Budżet partycypacyjny 2018 - wyniki głosowania

56 projektów wybranych głosami torunian zostanie zrealizowanych w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018.

Mieszkańcy wybierali w tym roku spośród 126 projektów, głosowanie trwało od 17 do 26 czerwca. Na projekty oddano ponad 55 tysięcy głosów. Mieszkańcy coraz częściej wybierają internetową drogę - w tym roku już 47 procent typowało projekty elektronicznie. Maleje również liczba nieważnych głosów - w tegorocznym głosowaniu było to 4,2%. Do dyspozycji głosujących jak co roku były projekty na 13 listach osiedlowych oraz w puli ogólnomiejskiej. - W głosowaniu najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy Czerniewic - niewielkiego osiedla na lewobrzeżu, na którym aktywnym projektodawcom udało się zgromadzić wokół projektów zainteresowanie sąsiadów. Najmniej aktywni byli natomiast mieszkańcy osiedla Staromiejskie, ale tam było wiadomo, że wszystkie projekty zostaną wybrane, ponieważ suma ich wartości nie przekraczała dostępnej puli pieniędzy - mówi dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Paweł Piotrowicz.

Najwięcej projektów - aż 8 z 39 zakwalifikowanych pod głosowanie zostanie zrealizowanych z puli ogólnomiejskiej. Na Rudaku zrealizowane zostaną oba projekty, na które głosowali mieszkańcy.

Dwie realizacje będą poprzedzone konsultacjami społecznymi: na Wrzosach projekt pt. "Dla Wrzosów -Zagospodarowanie terenu poprzez urządzenie wybiegu dla psów oraz zwiększenie liczby urządzeń w siłowni zewnętrznej. Budowa chodnika dochodzącego do parku. " oraz na Stawkach projekt pt. " W zdrowym ciele zdrowy duch! - Budowa boiska wielofunkcyjnego dla osiedla."

Torunianie głosują w budżecie partycypacyjnym od 5 lat, ale ich zainteresowanie zarówno głosowaniem jak i składaniem projektów ciągle jest duże. - Bardzo nas to cieszy, że tendencja nie słabnie. Co roku około 180 projektów jest składanych, około 130 poddawanych pod głosowanie, a od 4 lat około 50 projektów realizujemy. Idea budżetu cieszy się w Toruniu niezmiennym zainteresowaniem, które nie we wszystkich miastach udało się utrzymać, bo znamy przykłady budżetów, które nawet po 2 lub 3 latach "umarły" - zaznacza skarbnik Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Do pobrania: