HPV odporni

Konsultacje społeczne, w ramach których pytamy mieszkańców o zdanie, na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV dla młodych dziewcząt oraz chłopców.

Czym jest wirus HPV?

Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn, a w dalszej konsekwencji prowadzić może do rozwoju raka.

Najczęściej wywoływaną przez niego chorobą jest rak szyjki macicy - drugi co do częstości nowotwór złośliwy występującym u kobiet. Co roku umiera na niego 1,6 tys. kobiet. W Polsce jest on na 4 miejscu wśród zachorowań oraz na 7 miejscu wśród zgonów na nowotwory złośliwe kobiet. U mężczyzn wirus ten wywołuje raka prącia oraz odbytu.

 Jak dochodzi do zakażenia tym wirusem?

 Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszony jest przede wszystkim drogą płciową -  do zakażenia może dojść już przy pierwszym stosunku. Zrazić można się również podczas kontaktu ze złuszczonym naskórkiem nosiciela -  ryzyko jest większe, jeśli na skórze są skaleczenia czy obtarcia. Przebycie infekcji nie daje odporności i nie zapobiega ponownemu zakażeniu.

 Chorzy na raka szyjki macicy, raka prącia oraz odbytu często na początku nie odczuwają żadnych zmian. W przypadku raka szyjki macicy dopiero po jakimś czasie pojawia się niepokojące krwawienie po stosunku, między miesiączkami lub po menopauzie. Symptomy raka odbytu to krwawienie, ból, świąd, wydzielina z odbytu, powiększenie węzłów chłonnych. Rak prącia może powodować zmianę koloru i grubości skóry penisa i/lub bolące narośle.

Czy i jak można uchronić się przed zakażeniem?

 W 2008 roku Harald Zur Hausen z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu został uhonorowany Nagrodą Nobla za odkrycia badawcze, które stanowiły podstawę dotworzenia profilaktycznej szczepionki chroniącej przed nowotworem szyjki macicy i odbytu.

 Dzisiaj na rynku mamy już trzy szczepionki przeciw wirusowi HPV. Wszystkie one chronią przed odmianą wirusa, która wywołuje raka.  Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn powyżej 9 lat.

 Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Źródła:

1. Broszura Instytutu Matki i Dziecka na temat najważniejszych zasad profilaktyki w odniesieniu do wirusa HPV oraz raka szyjki macicy: http://www.pis.lodz.pl/kutno/Broszura%20IMiDz%20(%20HPV).pdf.

2. Artykuły poświęcone wirusowi HPV opublikowane w internetowym czasopiśmie medycznym Puls Medycyny: www.pulsmedycyny.pl.

3. Portal www.szczepienia.info Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii.

 

Jak chronimy się przed wirusem HPV w Toruniu?

Od 2008 r. Gmina Miasta Toruń realizuje program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Łącznie z programu skorzystało 3 163 dziewcząt.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dlaczego konsultacje?

Chcemy poznać opnie torunian na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV. Czy chcą korzystać z tych szczepień? Do kogo powinny być skierowane? Czy powinny być one adresowane także do chłopców? To ostatnie pytanie jest szczególnie istotne w kontekście faktu, że dotychczas programy obejmowały jedynie szczepienia dziewcząt, a choroby powodowane brodawczakiem także dotyczą mężczyzn.

 

Weź udział w konsultacjach społecznych i wyraź swoje zdanie na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV dla młodych dziewcząt i chłopców

Co w ramach konsultacji?

1)      Zapraszamy do udziału w dyżurze konsultacyjnym:

  • 13 lutego 2020 r.
  • w siedzibie Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej przy ul. Fałata 39
  • godz. 10.00-18.00

2)    Jeżeli nie możesz przyjść na dyżur, prześlij swoją opinie na adres: konsultacje@um.torun.pl.

Na uwagi czekamy do 27 lutego 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej

Do pobrania: