Wyniki ankiety w sprawie remontu mostu

Zakończył się wstępny etap konsultacji społecznych związanych z przygotowaniami do remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. W ramach tego działania torunianie mogli wypełniać ankietę zawierającą kilka pytań opracowanych przez drogowców oraz proponować własne pomysły związane z zakresem planowanego remontu. Łącznie wypełniono ponad 3,8 tys. ankiet, a w polu swobodnych uwag wpisano ponad 600 różnego rodzaju propozycji i sugestii.

 

W ankiecie drogowcy pytali m.in. o położenie ścieżek rowerowych i chodników dla pieszych. Ponad 58% uczestników opowiedziało się za rozdzieleniem ścieżki od chodnika i umieszczeniem ciągu dla pieszych po jednej stronie, a ścieżki rowerowej po drugiej stronie mostu. Blisko 42% spośród wypełniających ankietę wolałoby natomiast ciągi pieszo-rowerowe po obu stronach przeprawy. Sporą grupę zwolenników uzyskały także propozycje zbudowania zejść z mostu na Kępę Bazarową oraz w kierunku Zamku Dybowskiego, a także utworzenia na moście specjalnego tarasu widokowego z lunetami do obserwacji toruńskiej starówki.

 

Obszernego materiału do analiz dostarczyli uczestnicy ankiety, którzy wypełnili pole swobodnych uwag – wpłynęło ich ponad 600. Można je pogrupować na kilka bloków tematycznych: ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych; oświetlenie mostu – zarówno drogowe, z którego korzystają kierowcy, jak i iluminacja świetlna obiektu; liczba pasów ruchu i organizacja ruchu na moście po remoncie; linia tramwajowa na drugą stronę Wisły; organizacja ruchu drogowego podczas remontu.

Do końca maja wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane przez fachowców z Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. Sprawdzona zostanie racjonalność pomysłu, możliwości realizacyjne, wpływ na poprawę jakości komunikacyjnej obiektu, koszty. Drogowcy wskażą, które z pomysłów mogą być ujęte w pracach projektowych, a które nie oraz uzasadnią swoje oceny. Na tej podstawie powstanie zestaw wytycznych do projektowania, który zostanie przekazany projektantom.

Po przeprowadzeniu tych analiz kompletna lista złożonych uwag będzie opublikowana na miejskich stronach internetowych, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli sprawdzić, jak zostały wykorzystane złożone przez nich propozycje.

W późniejszym czasie konsultowany będzie także projekt remontu, powstały z wykorzystaniem sugestii uczestników ankiety – o terminach dalszych działań będziemy informować w prasie i w internecie.