#CYRK. Ze zwierzętami czy bez?

Prezydent Miasta, po licznych sygnałach od mieszkańców Torunia, sprzeciwiających się występom zwierząt w pokazach cyrkowych i użyczaniu gruntów gminnych cyrkom, które w programach pokazów mają tresurę zwierząt, podjął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Kolejne miasta w Polsce wprowadzają zakaz udostępniania terenów miejskich właścicielom cyrków organizującym występy ze zwierzętami. Decyzje argumentują niehumanitarnym traktowaniem zwierząt i troską o przestrzeganie ich praw. Prezydent Torunia, przed podjęciem decyzji w sprawie wprowadzenia zakazu udostępniania terenów gminnych cyrkom, chce wysłuchać argumentów każdej ze stron zaangażowanych w sprawę – w tym przypadku  są to zarówno przedsiębiorcy prowadzący legalną działalność cyrkową i deklarujący zapewnienie godnych warunków dla zwierząt, mieszkańcy korzystający z rozrywki i widowisk oferowanych przez cyrki, jak i przeciwnicy obecności zwierząt w cyrkach.

Instytut Socjologii UMK we współpracy z Urzędem Miasta Torunia organizuje debatę, na której zaproszeni prelegenci odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości mieszkańców dotyczące organizowania występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Jest to kolejna z cyklu miejskich debat organizowanych przez Instytut Socjologii UMK i Fundację Art Watch w odpowiedzi na aktualnie rozważane problemy społeczne.  W spotkaniu wezmą udział:

  • Xavier Bayle – przedstawiciel Komitetu Obrony Zwierząt i Edukacji Ekologicznej
  • prof. Andrzej Elżanowski – zoolog i paleontolog, Polska Akademia Nauk, kierownik Sekcji Dobrostanu Zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym
  • Paweł Kaliszewski – technik weterynarii, trener zwierząt, artysta widowiskowy współpracujący z Cyrkiem Zalewski
  • Zbigniew Krzywicki – lekarz weterynarii
  • dr Sylwia Siedlecka - adiunkt w Zakładzie Literatur i Kultur Słowiańskich, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, Uniwersytet Warszawski
  • Dorota Stankiewicz – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu

Urząd Miasta planuje również przeprowadzenie badania ankietowego wśród mieszkańców Torunia na temat udostępniania terenów miejskich cyrkom organizującym pokazy ze zwierzętami.


Przyjdź na spotkanie

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na debatę, która odbędzie się w dniu 25 lutego 2016 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Fosa Staromiejska 1a (Harmonijka)

Zapis debaty #‎Cyrk. Ze zwierzętami czy bez?, która odbyła się w Instytucie Socjologii UMK


Napisz do nas

Jeśli nie możesz być na spotkaniu prześlij nam swoją opinię do 7 marca 2016 r. na adres konsultacje@um.torun.pl


Wyniki konsultacji społecznych
Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, tel. 56 611 86 73, mail: konsultacje@um.torun.pl