Sadzimy parki kieszonkowe

Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji parków kieszonkowych w Toruniu. Zapraszamy mieszkańców do wskazywania najlepszych spośród 23 lokalizacji zaproponowanych przez miasto oraz do składania własnych propozycji lokalizacji dla parków kieszonkowych

Grafika informacyjna. Konsultujemy lokalizacje parków kieszonkowych.

Co to jest park kieszonkowy?

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Określenie „park kieszonkowy” jest  dosłownym tłumaczeniem angielskiego zwrotu „pocket park” i, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje niewiele miejsca.

Jedną z najpopularniejszych realizacji parków kieszonkowych jest Paley Park w Nowym Yorku, utworzony na Manhattanie w 1967 r. Mimo powierzchni zaledwie 390 m kw. cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród okolicznych pracowników, turystów i przechodniów.

Parki kieszonkowe są wyposażone w elementy małej architektury. Planujemy, aby w Toruniu urządzenie parku kieszonkowego obejmowało m.in. nasadzenia roślin, zabiegi pielęgnacyjne, rekultywację terenu, alejki naturalne z nawierzchnią przepuszczalną, małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne/edukacyjne, karmniki, kwietniki/rabaty/łąki kwietne, i itd.), oświetlenie, nawodnienie.

Parki kieszonkowe przyczyniają się do poprawy komfortu życia w mieście, jak również do poprawy mikroklimatu. Spełniają drobną funkcję zabawową, wypoczynkową, przyrodniczą, jak również społeczną. Warto zauważyć, że tworzenie parków kieszonkowych w Toruniu będzie służyło adaptacji do zmian klimatu, m.in. poprzez:

  • tworzenie tzw. zielonej i/lub niebieskiej infrastruktury, czy małych ogrodów deszczowych na cele małej retencji, wzmacniającej system filtracji, przechwytywania i wykorzystania wód opadowych;
  • zwiększanie bioróżnorodności przez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin np. miododajnych wabiących pszczoły, roślinności wabiącej motyle, odpowiedniej roślinności stanowiącej pokarm dla ptaków;
  • wprowadzenie tzw. zielonych ścian i zieleni pełniącej funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin;
  • zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza.

Do pobrania:


O CO PROSIMY W RAMACH KONSULTACJI?

Prosimy o trzy rzeczy:

  1. Wybierz najlepsze lokalizacje – wskaż Twoim zdaniem najlepsze lokalizacje dla parków kieszonkowych spośród 23 miejsc zaproponowanych przez miasto. Propozycje zostały opracowane przez Biuro Ogrodnika Miejskiego.

    Jak to zrobić?


    a) Najpierw obejrzyj mapkę (mapy Google) z 23 propozycjami lokalizacyjnymi
    >>> przejdź do mapki


    b) Następnie wypełnij krótką ankietę wskazując dziesięć najlepszych wg Ciebie miejsc na park kieszonkowy
    >>> przejdź do ankiety

    Czekamy do 13 listopada 2020 r.




  2. Wskaż własną propozycję lokalizacji – jeżeli chcesz dodatkowo wskazać własną propozycję lokalizacji parku kieszonkowego zrób to za pomocą systemu mojedrzewo.torun.pl  - „posadź” park kieszonkowy.

    Jak to zrobić?


    a) Wejdź na stronę www.mojedrzewo.torun.pl, znajdź na mapie miejsce, które Twoim zdaniem nadaje się do „posadzenia” parku kieszonkowego. Musi to być teren należący do miasta – system nie pozwoli na wybranie punktu na gruntach nienależących do miasta.
    >>> przejdź do mojedrzewo.torun.pl


    b) Jeśli już wskazałeś miejsce na terenie gminnym wypełnij krótki formularz. PAMIĘTAJ – z pola „gatunek drzewa” wybierz „Park kieszonkowy”. Wypełnij pola i zatwierdź.

    c) Jeżeli zgłaszasz lokalizację jako użytkownik zalogowany – nie musisz robić nic więcej. Na swój e-mail dostaniesz potwierdzenie zgłoszenia.

    d) Jeżeli nie utworzyłeś konta na mojedrzewo.torun.pl lub nie zalogowałeś się, na podany w formularzu mail dostaniesz prośbę o potwierdzenie zgłoszonej propozycji – kliknij na link w mailu, żeby potwierdzić zgłoszenie. Dopiero po potwierdzeniu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę oraz wyświetlane na mapie.

    Na mapie mojedrzewo.torun.pl widać zgłoszenia dotyczące drzew oraz od teraz – parków kieszonkowych. Jeżeli będziesz chciał zobaczyć tylko propozycje parków kieszonkowych – przefiltruj dane  - kliknij na lejek w prawym górnym rogu mapy i w polu rodzaj/gatunek wybierz Park kieszonkowy. Dla orientacji umieściliśmy tam także wszystkie 23 lokalizacje z punktu 1.

    Czekamy do 13 listopada 2020 r.




  3. Urządź z nami park kieszonkowy – powiedz nam, jak Twoim zdaniem powinien być urządzony park kieszonkowy. Na ten temat porozmawiamy w drugim etapie konsultacji, podczas spotkania online.

    Kiedy odbędzie się spotkanie?

    Spotkanie odbędzie się 16 listopada 2020 r. o godzinie 17.00.

    W jaki sposób się spotkamy?

    Spotkamy się online, przez Internet, za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

    Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
    Należy wysłać zgłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie parki kieszonkowe”

    Zgłoszenia przyjmujemy do 16 listopada, do godziny 15.00.


    W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:

    1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, żeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
    lub
    2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams).

    Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Można też napisać
Jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl

Na opinie czekamy do 10 grudnia 2020 r.


Materiały i linki:


Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy merytorycznej z Biurem Ogrodnika Miejskiego.